Celne harcerskie oko

11 marca członkowie XIII Drużyny Harcerskiej „Non Nobis” wzięli udział w Otwartych Zawodach Strzeleckich „Ku czci Żołnierzy Wyklętych” w Rapatach. Organizatorem była Fundacja na Rzecz Obronności Kraju I Integracji Społecznej "VIS".

Zawody opierały się na trzech konkurencjach: karabinek, łuk tradycyjny oraz dwubój. Nasi harcerze w bojowych nastrojach i pełnej gotowości pojawili się na strzelnicy z samego rana. Od początku nie tracili ducha i nie poddawali się po początkowych niepowodzeniach. Niektórzy nie mieli zbyt dużego doświadczenie w zakresie strzelectwa.
     Zawody odbyły się w trzech kategoriach: młodzież, kobiety i mężczyźni. Reprezentanci Olsztynka wystąpili w dwóch kategoriach: młodzież oraz mężczyźni. A jak wypadli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich? Naszą placówkę dzielnie reprezentowały uczennice klasy 2a. Ula Wieczorek była bezkonkurencyjna zajmując I miejsce w konkurencji karabinek oraz zajęła II miejsce w łuku i dwuboju. Julka Sokal- Flis była tuż za Ulą w konkurencji karabinek, jak też zajęła III miejsce w łuku i dwuboju.
      Zawody przebiegły w bardzo miłej atmosferze, a do domu wszyscy wrócili zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzach. Jesteśmy pewni, że nie były to nasze ostatnie zawody strzeleckie. To dopiero początek naszej przygody związanej z celnością i nabywaniem umiejętności prawdziwego wojownika .

Ula Wieczorek

Drużyna Harcerska „Non Nobis”

W dniach 23-25 lutego 2018 roku XIII Drużyna Harcerska „Non Nobis” wyjechała do Wilna. Naszą drogę rozpoczęliśmy sprzed Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku w piękny, mroźny dzień. Po dotarciu harcerze z Litwy bardzo miło nas przywitali. Zostaliśmy zakwaterowani w polskiej szkole im. św. Jana Pawła II w Wilnie.
      Drugiego dnia rankiem harcerze litewscy, których było około 300 postanowili urządzić nam pobudkę i rozgrzewkę na świeżym powietrzu. Na początek (trzeba zaznaczyć, iż było -18°C) zatańczyliśmy wspólnie Belgijkę. Po śniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie wileńskiej starówki. Naszym przewodnikiem był dh Sławomir Nieciecki, który opowiadał wiele ciekawostek dotyczących zabytków. W przerwie udaliśmy się na obiad, który przygotowali nam harcerze z Litwy, w warunkach polowych. Przy silnym mrozie spożyliśmy posiłek. Następnie mieliśmy chwilę odpoczynku na przygotowanie się do najważniejszego wydarzenia tego wyjazdu – złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego. Przy pochodniach, harcerzach z Litwy, rodzicach oraz władzach Hufca Warmińskiego złożyliśmy uroczyste przyrzeczenie. Ta chwila pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Później na terenie szkoły czekało na nas starannie przygotowane świeczkowisko, które wywarło na nas ogromne wrażenie. Przy tej wieczornicy jeszcze bardziej zaprzyjaźniliśmy się z litewskimi harcerzami, podczas, gdy pokazywali nam taneczne pląsy.
      Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy się wszyscy na mszę do prześlicznego kościoła. Zaraz po wielkim pożegnaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Olsztynka. Na miejscu byliśmy około godz. 20:00. Zaspani i dzielni harcerze oraz rodzice opuścili autokar, mimo -20°C każdy z dobrym humorem. Kolejne przygody czekają nas już niebawem!

Sławomir Nieciecki, Julia Sokal-Flis, Urszula Wieczorek

PDH „NON NOBIS”

Drużyna „ Non Nobis” działa od 26 września 2017 roku. Dokładnie wtedy była pierwsza zbiórka. Na początku nie było nas zbyt wielu, większość grupy stanowili uczniowie klas czwartych, którzy dopiero rozpoczęli naukę w naszej szkole. Później dołączyli też gimnazjaliści. Pan Sławomir Nieciecki (nasz drużynowy), nie zwracał uwagi na wiek chętnych, ale widział potencjał w tych, którzy wykazali się odwagą i własną inicjatywą.
      Pierwsze koty za płoty… Zbiórka za zbiórką, a nas systematycznie przybywało…. Aktualnie stan drużyny wynosi dwudziestu jeden członków. Mieliśmy już prezentację drużyny na starcie hufca, który odbył się 14 października 2017 roku.
Pojechaliśmy tam w pełnym składzie. Dopiero się poznaliśmy, a już byliśmy w stanie razem działać. Następnym, bardzo integrującym wydarzeniem była 24-godzinna zbiórka w szkole. To było wspaniałe doświadczenie. Cała drużyna świetnie się razem bawiła i wysłuchała wielu harcerskich opowieści naszego drużynowego.
      Już niedługo czeka nas niezwykłe wydarzenie. Będzie to 3 - dniowy wyjazd na Litwę, gdzie harcerze działający od początku powstania naszej drużyny złożą przyrzeczenie harcerskie, a jednocześnie zakończmy okres próby i nadany zostanie nam numer.
      Jest nas dużo, ale zawsze może być więcej… Harcerzy nigdy za wiele, więc serdecznie zachęcamy do przyjścia na nasze zbiórki. Myślę, że wielu osobom nasze działania przypadną do gustu. Czekamy na Was !

Z harcerskim CZUWAJ!
Urszula Wieczorek